HOME / PRODUCTS / Pilot Boat
ELT-1910P Aluminum Alloy Pilot Boat
SPECIFICATIONS
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length Overall (LOA) | 16.31 m |
| Beam (Width) | 4.56 m |
| Depth | 2.15 m |
| Main Engine | 500 hp × 2 |
| Propulsion System | Water Jets |
| Maximum Speed | 26 knots (kn) |
| Passenger Capacity | 14 persons |
| Navigation Area | Coastal Waters |