HOME / PRODUCTS / Working Boat
ELT-1000G Aluminum Alloy Oil Recovery Vessel
SPECIFICATIONS
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length Overall (LOA) | 10.00 m |
| Beam (Width) | 3.80 m |
| Depth | 1.425 m |
| Main Engine | 355 hp × 1 |
| Propulsion System | Water Jet |
| Maximum Speed | 10 knots (kn) |
| Passenger Capacity | 2 persons |
| Navigation Area | Sheltered Waters, Service Restricted |