HOME / PRODUCTS / Patrol Ship
ELT-2000A Aluminum Alloy Patrol Boat
SPECIFICATIONS
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length Overall (LOA) | 19.20 m |
| Beam (Width) | 6.10 m |
| Depth | 2.29 m |
| Main Engine | 700 hp × 2 |
| Propulsion System | Shaft-driven Propellers |
| Maximum Speed | 22 knots (kn) |
| Passenger Capacity | 46 persons |
| Navigation Area | Restricted Coastal Service |