HOME / PRODUCTS / Patrol Ship
ELT-1850A Aluminum Alloy Patrol Boat
SPECIFICATIONS
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length Overall (LOA) | 15.70 m |
| Beam (Width) | 4.40 m |
| Depth | 2.32 m |
| Main Engine | 1700 hp × 2 |
| Propulsion System | Water Jets |
| Maximum Speed | 55 knots (kn) |
| Passenger Capacity | 6 persons |
| Navigation Area | Coastal Waters |